Je všeobecne známe, že aktívny pohyb má priaznivý vplyv na zvýšenie hladiny testosterónu. Aj tu však existujú isté pravidlá, podľa ktorých ľudské telo prirodzene funguje. Ktorý tip tréningu podporuje tvorbu testosterónu a ktorý môže, naopak, priniesť jeho pokles? 

Silový tréning a jeho vplyv na tvorbu testosterónu

Rast hladiny testosterónu vám pomôže dosiahnuť silový tréning. Pri cvičení by ste sa mali sústrediť na komplexné cviky so záťažou, ktoré prinútia pracovať celé telo. Vhodnými sú drepy, výpady, bench press a mŕtve ťahy. Cvičte radšej s vyššou váhou, nesnažte sa o vysoký počet opakovaní. Tým sa podporuje prirodzená tvorba tohto hormónu, čo má priaznivý vplyv na rast svalovej hmoty. Silový tréning vám pomôže aj zabrániť poklesu množstva testosterónu v tele vo vyššom veku. 

Vysoko intenzívny tréning (HIIT)

Aj HIIT — high-intensity interval training vám prinesie zvýšenie testosterónu. Pomôže vám tiež zrýchliť metabolizmus a spáliť telesný tuk. Cviky, ktoré aktivujú svalové vlákna a produkciu kyseliny mliečnej bez dlhého trvania, prudko zvýšia jeho tvorbu. Naopak, vzhľadom na krátku dobu cvičenia nedochádza k navýšeniu hladiny kortizolu, ktorý má na množstvo testosterónu v organizme negatívny vplyv. 

Vysoko intenzívny tréning okrem toho podporuje tvorbu rastového hormónu. Ak chcete vyskúšať HIIT a jeho vplyv na testosterón, do vášho tréningového programu zaraďte, napríklad, šprinty na rovine a do kopca, beh po schodoch aj skoky cez švihadlo. Vhodná je tiež intenzívna jazda na bicykli s trvaním do 30 minút.

Vytrvalostný tréning a hladina testosterónu

Vytrvalostný tréning navyšuje množstvo stresového hormónu kortizolu. Ten potláča tvorbu testosterónu. Ak chcete budovať svoju kondíciu aj aktivitami, ktoré nezahŕňajú len intenzívnu záťaž v posilňovni, dobrou voľbou budú rekreačné plávanie, rýchla chôdza alebo turistika.