Mužský pohlavný hormón testosterón ovplyvňuje plodnosť aj množstvo svalov. Nedostatok testosterónu sa však nemusí dostaviť len kvôli pribúdajúcemu veku. Môže za ním byť niekoľko ďalších faktorov. Ktoré to sú a ako zvýšiť jeho hladinu v organizme? 

Testosterón — dôležitý hormón nielen na plodnosť

Úlohou testosterónu je zaistiť správne fungovanie plodnosti, podporuje tiež mužské pohlavné znaky a množstvo svalov. Má vplyv na kosti, výskyt ochlpenia a libido. I keď je dominantný u mužov, v tele ho majú i ženy. Jeho hladina môže klesať prirodzene vekom, no nedostatok testosterónu môže súvisieť tiež s inými faktormi. 

Príznaky zníženej hladiny testosterónu

Nedostatok testosterónu sa prejaví vo viacerých oblastiach. Spozorovať môžete menšiu chuť na sex, problémy s erekciou, objaviť sa môžu aj iné fyzické prejavy. Sú nimi pokles množstva svalovej hmoty, vyšší podiel tuku v tele, menej energie a sily. K častým príznakom patria tiež úbytok vlasov a gynekomastia. Z psychických prejavov sú to podráždenosť, nervozita, nižšie sebavedomie, únava, smútok až depresia. 

Príčiny nízkej hladiny testosterónu

Nedostatok testosterónu môže mať nielen mnoho prejavov, ale tiež príčin. Jednou z nich môže byť vyššia telesná hmotnosť. Časté diéty, po ktorých nasleduje jojo efekt, prejedanie sa a nadmerný príjem nezdravých tukov majú nepriaznivý vplyv na pomer svalov a tukov v tele. Obézni muži majú navyše menej testosterónu ako tí, ktorí majú optimálnu váhu. Na veku pritom nezáleží, týka sa to aj mužov, u ktorých ešte nedošlo k poklesu jeho tvorby z tohto dôvodu.

Alkohol škodí aj hladine testosterónu

Alkohol má na hladinu testosterónu negatívny vplyv. Pôsobí na hypotalamus, podmozgovú žľazu a semeníky. Všetky tri tieto žľazy sú pritom na tvorbu tohto mužského pohlavného hormónu dôležité. Preto ju môže alkohol narúšať.

Dlhodobý stres aj nedostatok spánku

Stres vyplavuje kortizol. Jeho vysoká hladina môže podporovať chuť do jedla, čím má vplyv na hmotnosť a rast množstva tuku. Vysoká hladina kortizolu tiež potláča tvorbu testosterónu Na tú má nepriaznivý dopad aj nedostatok spánku. Vyčerpanie bez dostatku odpočinku má preto za následok pokles jeho hladiny. 

Ako zvýšiť testosterón

  • Zvýšenie hladiny testosterónu môžete dosiahnuť prirodzenou cestou. Usilujte sa o dosiahnutie optimálnej hmotnosti. To zároveň zabezpečí, že sa vo vašom tele bude nachádzať viac svalov. 
  • Zamerajte sa na zdravé potraviny. Zdravá strava zabezpečí príjem živín, ktoré sú dôležité nielen pre celkové zdravie. Postarajte sa o to, aby váš organizmus prijímal vyvážený podiel bielkovín, sacharidov a tukov, nezabudnite ani na vitamíny a minerály.
  • Dôležité je tiež pravidelné cvičenie. Vynechať by ste mali vytrvalostné športy, ktoré hladinu testosterónu znižujú. Vhodné sú silové tréningy so záťažou a vysoko intenzívny tréning (HIIT).
  • Doprajte si dostatok spánku, minimálne 7 hodín denne, aby ste svojmu telu dopriali potrebný odpočinok. Spánok navyše znižuje hladinu kortizolu. 
  • Venujte dostatok času relaxu, v prípade problémov, ktoré spôsobujú dlhodobý stres, je vhodné vyhľadať pomoc psychológa. Duševná pohoda a odbúranie stresu vedú k poklesu kortizolu a následne k zvýšeniu testosterónu.

Testosterón boostery — suplementy, ktoré podporia tvorbu testosterónu

Pokiaľ vás trápi nedostatok testosterónu, pomôcť vám môžu testo boostery. Medzi rastliny a prirodzené látky, ktoré podporujú jeho tvorbu, patria: 

Kotvičník zemný — Tribulus Terrestris

Podporuje zvýšenie testosterónu, stimuluje rast svalovej hmoty, výdrž a silu. Pomôže tiež počas regenerácie, zvýši libido a pomôže zlepšiť potenciu. Vhodný je pre každého aktívneho muža, ktorý chce dosiahnuť vyššiu hladinu testosterónu a rast svalov. 

Bulharský tribulus terrestris

Ak hľadáte výživový doplnok, ktorý zvýši hladinu testosterónu a podporí syntézu bielkovín, je ním Bulharský tribulus terrestris. Táto rastlina je odrodou kotvičníka zemného. Jej prínosom je priaznivé pôsobenie na libido, erekciu, sústredenie a pomôže vám tiež s odbúravaním tukov. Zvýši množstvo energie, podporí rýchlejšiu regeneráciu a zníži únavu.

Kyselina D-asparágová 

Dosiahnuť zvýšenie hladiny testosterónu vám pomôže kyselina d-asparágová (DAA). Má priaznivý vplyv na uvoľňovanie luteinizačného hormónu a svalového hormónu, je tiež nevyhnutná pri tvorbe spermií. 

Senovka grécka

Na zvýšeniu tvorby testosterónu je vhodná aj senovka grécka, ktorá obsahuje množstvo steroidných saponínov. Radí sa tiež k antioxidantom, má protizápalový účinok, prispieva k dosahovaniu normálnej hladiny glukózy a cholesterolu a podporuje správnu činnosť imunity. 

Vitamín D

Tento vitamín, ktorý sa dá získať aj pobytom na slnku, prispieva tiež k regulácii hladiny testosterónu. Ak netrávite dostatok času vonku a tiež počas chladnejších mesiacov je ho vhodné do organizmu dopĺňať.

Zinok

Zinok patrí k minerálom, ktoré sa z tela vyplavujú potom. Jeho nedostatok však môže znižovať tvorbu testosterónu. Predovšetkým športovci, ktorí sa často potia, by preto mali dbať o jeho pravidelný prísun.